কলেজত নামভৰ্তি লোৱা ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে ভাল খবৰ!

Newsinli
4 Min Read

উচ্চ শিক্ষা বিচৰা ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে আৰ্থিক বাধা লাঘৱ কৰাৰ লক্ষ্যৰে লোৱা পদক্ষেপত মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে আজি এক উল্লেখযোগ্য নীতি পৰিৱৰ্তনৰ কথা ঘোষণা কৰে। তৎক্ষণাত আৰম্ভ কৰি ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে আয়ৰ প্ৰমাণৰ প্ৰয়োজন নোহোৱাকৈ ৰাজ্যিক মহাবিদ্যালয়ত বিনামূলীয়াকৈ নামভৰ্তি লাভ কৰিব পাৰিব।

মুখ্যমন্ত্ৰীৰ ছ’চিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্মৰ জৰিয়তে প্ৰকাশ পোৱা এই সিদ্ধান্তই নামভৰ্তিৰ বাবে আয়ৰ প্ৰমাণ পত্ৰৰ পৰম্পৰাগত প্ৰয়োজনীয়তাৰ পৰা বিচ্যুতি ঘটায়।এই পদক্ষেপে নামভৰ্তি প্ৰক্ৰিয়াক সুশৃংখলিত কৰি ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক সকাহ প্ৰদান কৰিব বিচাৰে।’

আয়ৰ প্ৰমাণ পত্ৰ লাভৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰায়ে প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হোৱা বহু পৰিয়ালৰ বাবে এই সিদ্ধান্ত আদৰণীয় সকাহ হিচাপে আহিছে, যিয়ে কেতিয়াবা কলেজত নামভৰ্তিত পলম বা বাধাৰ সৃষ্টি কৰিছিল। ৰেচন কাৰ্ডলৈ পিভট কৰি চৰকাৰে পৰীক্ষণ প্ৰক্ৰিয়াটো সৰল কৰাৰ লক্ষ্য ৰাখিছে, যাতে অধিক ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে উচ্চ শিক্ষাৰ সুযোগ তৎকালীনভাৱে লাভ কৰিব পাৰে।

শিক্ষা বিভাগৰ এজন জ্যেষ্ঠ বিষয়াই মন্তব্য কৰে যে এই আঁচনিখন গেম চেঞ্জাৰ হ’ব। “ই সৰ্বাংগীন শিক্ষা আৰু আমোলাতন্ত্ৰিক বাধা হ্ৰাস কৰাৰ প্ৰতি আমাৰ দায়বদ্ধতাৰ সৈতে মিল আছে।

সমগ্ৰ অঞ্চলটোৰ ৰাজ্যিক মহাবিদ্যালয়সমূহে এই পৰিৱৰ্তনসমূহ ক্ষিপ্ৰতাৰে কাৰ্যকৰী কৰিবলৈ সাজু হৈছে। যোগ্য ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে যাতে তেওঁলোকৰ ৰেচন কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰি নিৰৱচ্ছিন্নভাৱে নামভৰ্তি কৰিব পাৰে তাৰ বাবে নামভৰ্তি বিষয়াসকলক নতুন পদ্ধতিৰ বিষয়ে অৱগত কৰা হৈছে। এই পদক্ষেপে বিশেষকৈ অৰ্থনৈতিকভাৱে বঞ্চিত জনগোষ্ঠীসমূহৰ মাজত নামভৰ্তিৰ হাৰ বৃদ্ধি কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে।

ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ ঘোষণাত মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে গুৰুত্ব আৰোপ কৰি কয় যে আমি বিশ্বাস কৰোঁ যে আৰ্থিক পটভূমি নিৰ্বিশেষে শিক্ষা সকলোৰে বাবে সুলভ হ’ব লাগে। এই আৱেগে শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত সম সুযোগৰ লালন-পালনৰ চৰকাৰৰ বহল এজেণ্ডাক আলোকপাত কৰে।

জীৱন আৰু ভৱিষ্যতক ৰূপান্তৰিত কৰাৰ সম্ভাৱনাৰ কথা উল্লেখ কৰি ছাত্ৰ-ছাত্ৰী আৰু অভিভাৱকসকলেও এই পদক্ষেপৰ বাবে কৃতজ্ঞতা প্ৰকাশ কৰিছে। গ্ৰাম্য সম্প্ৰদায়ৰ অভিভাৱক সুৰেশে কয় যে এই সিদ্ধান্তই আমাৰ দৰে পৰিয়ালৰ বাবে ডাঙৰ পৰিৱৰ্তন আনিব। “তাৰ অৰ্থ হ’ল আমাৰ সন্তানে আৰ্থিক চিন্তা নকৰাকৈ নিজৰ সপোনক সাধন কৰিব পাৰিব।”

ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে তাৎক্ষণিক সুবিধাৰ উপৰিও নীতি পৰিৱৰ্তনক অধিক কাৰ্যক্ষম শাসনৰ দিশত এক পদক্ষেপ হিচাপেও দেখা যায়। ৰেচন কাৰ্ডৰ দৰে বৰ্তমানৰ নথিপত্ৰৰ সহায় লৈ চৰকাৰে পূৰ্বৰ ব্যৱস্থাটোক প্ৰায়ে জুৰুলা কৰা কাগজ-পত্ৰ আৰু প্ৰশাসনিক বটলনেক হ্ৰাস কৰাৰ আশা কৰিছে।

সমালোচকসকলে অৱশ্যে ৰেচন কাৰ্ডৰ সম্ভাৱ্য অপব্যৱহাৰ বা বৃহৎ পৰিমাণৰ আবেদন পৰীক্ষাৰ দায়িত্ব দিয়া কলেজসমূহৰ ওপৰত ইয়াৰ বোজা জাপি দিব পৰাৰ বিষয়ে উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছে। ইয়াৰ প্ৰতিক্ৰিয়া স্বৰূপে শিক্ষা বিষয়াসকলে জনসাধাৰণক আশ্বাস দিছে যে ব্যৱস্থাটোৰ কোনো ধৰণৰ অপব্যৱহাৰ ৰোধ কৰিবলৈ কঠোৰ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা হ’ব।

এই পৰিৱৰ্তন ফলপ্ৰসূভাৱে পৰিচালনা কৰাৰ ক্ষমতাত আমি আত্মবিশ্বাসী বুলি এগৰাকী চৰকাৰী মুখপাত্ৰই আশ্বাস দিয়ে। “আমাৰ অগ্ৰাধিকাৰ হৈয়েই আছে সকলো যোগ্য ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে শিক্ষাৰ ন্যায্য আৰু স্বচ্ছ সুবিধা নিশ্চিত কৰা।”

নতুন নীতি কাৰ্যকৰী হোৱাৰ লগে লগে ৰাজ্যিক মহাবিদ্যালয়সমূহে বিনামূলীয়া নামভৰ্তিৰ সুযোগ ল’বলৈ আগ্ৰহী ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ আবেদনৰ উত্থানৰ সাক্ষী হ’বলৈ সাজু হৈছে। সংশোধিত নামভৰ্তি পদ্ধতিৰ বিষয়ে ছাত্ৰ-ছাত্ৰী আৰু তেওঁলোকৰ পৰিয়ালক জ্ঞান দিবলৈ তথ্য অধিবেশন আৰু প্ৰচাৰ প্ৰচেষ্টাৰ পৰিকল্পনা কৰা হৈছে।

আগলৈ চাই অংশীদাৰসকলে আশা কৰিছে যে নামভৰ্তিৰ বাবে ৰেচন কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰাৰ দিশত এই পদক্ষেপে তেওঁলোকৰ শিক্ষা ব্যৱস্থাত একেধৰণৰ প্ৰত্যাহ্বানৰ সৈতে যুঁজি থকা আন ৰাজ্যসমূহৰ বাবে এক নজিৰ গঢ়ি তুলিব পাৰে। এই পদক্ষেপৰ সফলতাই হয়তো সমগ্ৰ দেশতে শিক্ষাক অধিক সুলভ কৰি তোলাৰ লক্ষ্যৰে বহল সংস্কাৰৰ পথ মুকলি কৰিব।

এতিয়াৰ বাবে অৱশ্যে কাৰ্যকৰীকৰণ আৰু প্ৰতিজন যোগ্য ছাত্ৰই যাতে সৰলীকৃত নামভৰ্তি প্ৰক্ৰিয়াৰ দ্বাৰা উপকৃত হ’ব পাৰে তাৰ ওপৰত তাৎক্ষণিক গুৰুত্ব দিয়া হৈছে। চৰকাৰৰ দায়বদ্ধতা আৰু সমৰ্থনৰ সমৰ্থনত উচ্চ শিক্ষা গ্ৰহণ কৰিব বিচৰা ৰাজ্যখনৰ উচ্চাকাংক্ষী ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলৰ বাবে ভৱিষ্যত আশাব্যঞ্জক যেন দেখা গৈছে।

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *